RAW FOOD (ÇİĞ BESLENME) ZAYIFLATIRMI

Son günlerde yepyeni bir trend konuşulur oldu: Raw Food. Peki Raw Food nedir? Zararlı mıdır? Nasıl yapılır? Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak, Raw Food akımı ile ilgili merak edilenleri açıklıyor.

İlk İnsanların Beslenme Şekli: Raw Food
Raw Food yani çiğ beslenme, bir beslenme şeklinden çok, bir yaşam felsefesidir.  Raw Food, ilk insanların ateşi bulmadan önce uyguladıkları beslenme şekli gibi olduğu için, öze dönmek olarak değerlendirilir. İnsanın kendini yeniden tanıması ve vücudunu arındırması olarak da düşünülen Raw Food, çiğ sebze, meyve, kuruyemişler ve yağlı tohumların tüketimine dayalıdır. Besinlerin pişirilmesiyle enzim aktivitelerinin öldüğüne inanan felsefede, pişen besinlerle hem sindirimde hem de kullanımda istenilen faydanın sağlanamayacağını düşünülür. Raw Food’ta böbreklere fazla yüklenmemek için proteinli besinler ve hayvansal gıdalar tüketilmez ve besinler en fazla 40-45 dereceye kadar ısıtılarak pişirilir.

Raw Food’ta iki farklı grup vardır. Bir grup hiç et tüketmezken, bir grup sınırlı miktarda et tüketir. Fakat esas Raw Food’ta et tüketimi hiç yoktur. Et tüketenler ise, daha çok balığı tercih eder.

Raw Food Tüketiminde Besinler Vitamin Kaybına Uğramaz

Dönemsel detoks olarak da düşünülen çiğ beslenmenin birçok yararı vardır. Besinler herhangi bir işlemden geçmediği için besin değeri kaybına uğramaz, dolayısıyla enzim ve vitamin değerleri maksimumda kalır.  Raw Food’ta katkılı besinler tüketilmediğinden uzun vadede kanser riski çok azdır. Bol lifli bir beslenme şekli olan Raw Food, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcıdır. Su tüketiminin bol miktarda olması günlük beslenmede doktorların istediği düzeydedir. Alkol ve kafein tüketiminin olmaması da sağlıklı beslenme programlarında istenilen bir davranıştır. Çünkü alkol bileşenleri, başta kilo problemi neden olmakla birlikte, karaciğere büyük zarar verir.

Raw Food Protein Eksiğini Bitkilerle Tamamlar

Her şeyden önce bilmeliyizki hayvanlar bile proteinlerini yeşillerden bitkilerden alırlar. O halde bizde direk olarak bunu yapabiliriz.  Bu yüzden bu mutfakta hayvansal gıda ya yer verilmiyor her şay sağlıklı olmak açısından ele alınıyor.

Uzun Vadede Raw Food Diyeti Uygulamak Olağan Üstü Bir Yaşam Tarzıdır.

Hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler dönemsel olarak çiğ beslenme şeklini uygulayabilir. Burada amaç, toksinlerin ve bilinç altına yerleşen kirlenmeninde ortadan kalkmasıdır. Bu nedenle bir haftalık veya maksimum 30 günlük detoks kürleri uygulanabilir.  Raw Food’ta tüketilen besinlere bir sınır konmaması ilgi uyandırabilir. Ancak yararlı besinlerin bile gereğinden fazla tüketilmesinin sağlık sorunu oluşturduğu unutulmamalıdır. Örneğin fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar omega 3-6 yağ asitleri yönünden zengindirler. Bu gıdaları, olumlu etkileri için günde bir avuç tüketmek yeterlidir, fazlası kilo alımına sebep olabilir.

Raw Food Zayıflatır mı?

Raw Food, zayıflama diyetleri içinde kısa vadede toksinlerin ve ödemlerin vücuttan atımı için uygun olabilir.  Uzun vadede zayıflama diyetlerinde amaç, kişilerin protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacını dengeli bir biçimde karşılamaktır. Bu noktada çiğ beslenme diyetleri yeterlidir. Ama uzun vadeli zayıflama diyetlerinin ara dönemlerinde yine bir alternatif olarak kullanılabilir. Yoğun ilaç tedavisi sonrası, kanserden korunma, sindirimi rahatlama gibi amaçlarla dönemsel olarak uygulanmasında çok güzel sonuçlar vermektedir.